MUTLAK HABER

Trump bunu yaparsa, işler değişecek

16-01-2017 16:03

ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump, henüz göreve gelmeden neler yapacağı konusunda ip uçları vermeye başladı. Peki Trump'ın siyaseti ABD'nin genel politikasında ne kadar etkili olacak? Trump'ın Türkiye için atacağı kritik adım ne? Detaylar haberimizde...

Obama'nın iki dönem üst üste başkanlığını yaptığı ABD, doğu ülkeleri başta olmak üzere hayalkırıklığı yarattı. İlk seçildiği dönemde büyük beklentilere yol açan özellikleriyle Obama, herkesin umudu olmuştu.

Star Gazetesi usta yazarı Ahmet Kekeç, şimdi görevi devralacak olan Trump'ı ve eski başka Obama'yı hem küresel, hemde Türkiye açısından köşesinde değerlendirdi. Dünya siyasetine yön veren ülke olan ABD'nin başına 2008 yılında geçen Barrack Obama, bir çok özelliği ile umut saçmıştı. Adının Hüseyin olması, müslüman bir kökenden gelmesi ve siyahi olması özellikle İslam ülkelerinde heyecan yaratmıştı. Ancak zaman gösterdi ki Obama, ABD'nin teöel politikalarından sıyrılacak bir kişi değil. Ya da ABD'nin başına gelecek herhangi biri, bu çizgileri aşacak bir durumda değil.

Obama'nın izlediği 8 senelik politikaya bakıldığında, terör örgütlerinin ortadoğuda peydah olması dışında yeni bir şey yok. 3. dünya ülkeleri Obama için, “Obama aslında özüne uygun bir yönetim sergilemek istiyor ama çevresini aşamıyor. Senato’ya ve Pentagon’a söz geçiremiyor. Gizli servisi ve devlet içinde etkin bir konuma yükselmiş neo-conları dizginleyemiyor.” düşünmekten kendilerini alamıyor, buna inanmak istiyorlardı. Ancak gerçek şu ki Obama yediden yetmişe herkesi hayal kırıklığına uğrattı.

TRUMP NASIL FARK YARATIR?

Şimdi ise ABD'de büyük bir değişim var. Ya da öyle olduğu zannediliyor. Seçimlerde Trump'ın kazanması ABD'nin politikasını ne kadar değiştirir bilinmez. Ahmet Kekeç'e göre ise bu politika Trump döneminde de devam edecek. Sadece farklı rötuşlarla.

Ülkemiz açısından ise bir ihtimal var ki Trump'ın bir fark yaratması. Usta kalem Kekeç bu farkın Fetullah Gülen olduğunu vurguluyor. Kekeç'e göre bu, nereden bakarsanız bakın büyük bir 'fark' olur. İade konusunda adım atacak olan bir ABD yönetimi, müttefikleri konusunda oldukça samimi görünebilir.

Etiketler : Trump - bunu - yaparsa - - işler - değişecek -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

MUTLAK HABER © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    mutlakhaber.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

İletişim: (0212) 552 8181