MUTLAK HABER

Elimizde derbi maça atanacak 1.5 hakem var! Deniz Çoban yazdı...

10-02-2017 19:34

Son zamanlarda hakem hataları oldukça yüksek seviyelere çıktı. Her takım hakem seçimlerine itiraz ediyor, federasyon ne yapacağını bilemiyor. Bu hafta yapılan atamalar Deniz Çoban tarafından mercek altına alındı...

Deniz Çoban, oldukça eleştirdiği federasyonun bu hafta yaptıkları bir hamleyle, derbi maçı tehlikeye attıklarını yazdı. Çünkü haftaya Galatasaray-Beşiktaş maçı için ellerinde Deniz Çoban'ın tabiri ile 1.5 hakem var. Bunlar Halis Özkahya ve plasesi Bülent Yıldırım.

Ancak bu hafta oynanacak Karabükspor - Beşiktaş maçına hakem bulamayan federasyon Özkahya'yı bu maça verdi. Bu durumda gözle görülür bir tehlike ortaya çıkıyor. İşte Deniz Çoban'ın o yazısı:

Hakem yanlışları almış başını gidiyor, hatalarının yansıması eski günlere göre çok daha fazla. 22. haftada Galatasaray-Beşiktaş derbisi oynanacak ve kurulun elinde bu maçı yönetmeye 1, 5 hakem var. Bunlardan biri Halis Özkahya, plasesi Bülent Yıldırım. Ama gelin görün ki; bu hafta Beşiktaş maçına atanacak bir isim bulunamadığından çaresiz Özkahya Beşiktaş maçına atanmış. Aynı hakemi 2 hafta sonra da aynı takımın maçına atamayı göze almış olsanız da; hakemin yaşayacağı bir olumsuzluk, derbi öncesi MHK’yi çok net şekilde zor durumda bırakacaktır.

Zorlanmaları kaçınılmaz

Bursaspor-Fenerbahçe maçına atanan Halil Umut Meler ise FIFA kokartını göğsüne takmasına rağmen henüz bu düzeyde atmosferi yüksek maçları yönetmemiş, yeterli tecrübeye sahip olmayan bir hakemimiz. Hakem konusunda MHK’nin yaşadığı çıkmaz neticesinde, sanıyorum o da bu maça mecburiyetten atandı. Atmosfer yükselmez, kritik pozisyon olmazsa sıkıntı yok ancak yaşanabilecek olumsuzluklarda hakemin de zorlanması kaçınılmaz gibi duruyor.

Göçek ciddi eleştirilmişti

Kurulun bir diğer açmazı neticesinde Galatasaray-Kayserispor maçına da Hüseyin Göçek atanmış. Biliyorsunuz Adanaspor-Başakşehir maçında daha önce verdiği golü, yardımcı hakemiyle konuşarak iptal etmiş ve ciddi şekilde eleştirilmişti. Bu karar ‘Video Hakem Uygulaması’ isteyenlerin sesini daha fazla yükseltmesine sebep olmuştu. Göçek o maçtan sonra tam 45 gün sahalara ayak basmadı ve eline düdük almadı. Bu sezon bir hakemin yaşadığı en ağır cezaya muhatap oldu. 3’ü lig, 4’ü kupa 7 atama etabında görev alamadı. Böylesine buhranlı ve sıkıntılı bir dönemden çıkan hakemi, en önemli maçlardan birinde sahaya sürmek, çaresizlik değil de nedir?

Notların bir önemi yok

Şampiyon adayı Başakşehir’in Kasımpaşa ile oynayacağı maça da derbinin 4. hakemi Yaşar Kemal Uğurlu atanmış. Kurul çaresiz, farkındayız. Gözlemci notlarının bir önemi yok, onun da farkındayız. Ancak derbide Uğurlu’nun hatalı olduğu TFF Hukuk Müşavirliği tarafından da tescilledi. Şenol Güneş maçtaki “Sportmenliğe aykırı davranışları” nedeniyle PFDK’ya sevk edildi. Bu ne demek? Yaşar Kemal Uğurlu, Şenol Güneş’le ilgili yaptırımı uygulayamamış, onun gereğini yapmadığını gören maçın temsilcisi de Şenol Güneş’i rapor etmiş demek! Siz böylesi bir yanlışa imza atan hakemi ertesi haftanın en önemli maçına atarsanız; hakemler şu mesajı alır: “Büyük takım hocası ihraç edilmemeli!”

Etiketler : Elimizde - derbi - maça - atanacak - 1.5 - hakem - var! - Deniz - Çoban - yazdı... -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

MUTLAK HABER © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    mutlakhaber.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

İletişim: (0212) 552 8181