MUTLAK HABER

Merkez Bankası'nın dövizi durdurma planı

18-01-2017 15:13

Türkiye'nin son dönemde konuştuğu en önemli olaylardan biri dolar. Konuşulmaya da devam ediliyor. Çünkü gitgide yükselen ivmesini henüz aşağı çekebilmiş değiliz. Ancak Merkez Bankası yeni bir planla olaya müdahale edecek.

Sabah Gazetesi usta kalemlerinden Dilek Güngör, Merkez bankası ve Dolar üzerine önemli bilgileri köşesinde okuycularına aktardı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, özellikle yabancıların ilgisinde bir yöneticilik sergiliyor. alışılageldik taktiklerden farklı davranan Çetinkaya, yine değişik bir taktikle Dolara müdahale edecek. Yazar Dilek Güngör ise konuyu bugünkü yazısında paylaştı:

"24 Ocak'ta faiz artırımının görüşüleceği Para Politikası Kurulu Toplantısı'na kadar Londra merkezli bankalar Merkez'in peşini bırakacağa benzemiyor.
Öyle ki, yabancı bankaların 2 Ocak'ta 927 milyon dolar olan swap (takas) işlemleri 11 Ocak'ta 9 milyar dolara yaklaşmış durumda.

Bunun Türkçesi şu: Yabancı bankalar, 24 Ocak'taki toplantıya kadar Merkez'i dövizdeki swap işlemleri üzerinden sıkıştırmaya devam edecek.

Bu riski Merkez de görmüş olacak ki, dün döviz swapı yoluyla TL'yi destekleyecek yeni bir çalışmaya başlamış. Bu adım yabancının swap ile TL yaratmasını da engeleyebilir.

Merkez, bankalara özetle "dövize ihtiyacınız varsa satın almayın, siz bana TL teminat verin, ben size döviz vereyim" diyor. Sistem, dövizi satın almak yerine ödünç almak üzerine kurulu. Bu işlerse, Merkez, döviz satmadığı için rezervi azalmayacak, piyasada TL sıkışacak ve kura daha fazla baskı olacak."

DÖVİZ NASIL DURDURULACAK?

"Peki Merkez sadece likiditeyi kısarak mı dövizi durduracak?

Hayır...

Öğrendiğime göre, banka, sığ olan döviz piyasasındaki suni artışları önlemek için önümüzdeki günlerde bir başka yöntem daha uygulamayı planlıyor. Artık döviz ödemesi olan bir kamu kurumu ihtiyacını gidip piyasadan toplamayacak. Merkez ona istediği dövizi verecek. Böylece kamu kurumları eliyle dolar/euro kurunda artış yaşanması engellenecek. Merkez geçmişte de buna benzer adımlar atmıştı. Özellikle enerji KİT'lerinin yurtdışına doğalgaz ödemesi yapacağı dönemlerde devreye girerek onlara ihtiyacı olan dövizi vermişti. Hatırlıyorum, 2015'te bu yolla BOTAŞ'a 10.5, 2016'da 5.1 milyar dolar aktarılmıştı.

Eminim, hem likiditenin kısılması hem de kamu kurumlarının döviz ödemelerinde devreye girilecek olması kurları belli bir seviyede tutacaktır.

Ama öyle görünüyor ki, nisanda yapılması beklenen referanduma kadar döviz piyasasındaki oynaklığı konuşmaya devam edeceğiz."

Etiketler : Merkez - Bankası'nın - dövizi - durdurma - planı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

MUTLAK HABER © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    mutlakhaber.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

İletişim: (0212) 552 8181