MUTLAK HABER

Söyler misiniz! Bu gidiş nereye? Yavuz Bahadıroğlu yazdı...

27-01-2017 18:44

Yavuz Bahadıroğlu, bugünkü köşesinde belki de birçok kişinin unuttuğu bir şeyi, bu hayatın gelip geçici olduğunu güzel ve edebi bir dille anlattı ve din kardeşlerine seslendi: "Ne oldu size?"

Usta yazar Bahadırooğlu, 'bizim mahalle' şeklinde seslendiği ülke müslümanlarına, bir rüyanın içinde olduklarını hatırlattı. İktidarı, prayı ve ya gücü yakalayarak değişimin girdabına kapılan kardeşlerine çağrıda bulundu.

Bahadıroğlu, 'Bu dünyaya bir kez gelinir', 'bu dünya tadımlıktır' gibi yaklaşımların oldukça çoğaldığını köşesinde okuyucularına aktardı. 

BU FARK NASIL OLUŞTU?

Eskiden “Üstü kaval altı Şeşhane” (aslı “şeşhane”) deyimini hatırlatan kıyafetlere kızardınız… “Tesettür”ün anlamına uygun giyinmeye özen gösterirdiniz… Süslü-püslü bayanlara dudak büker, ojelilerin cehennemde cayır cayır yanacağını söylerdiniz… Farklı örtünmeleri kınar, farklı değerlendirmelere kızardınız Şimdi ne oldu?.. Bu “fark” sizde nasıl oluştu?

YÜRÜDÜĞÜNÜZ YOLU KIBLE Mİ SANDINIZ?

Bahadıroğlu, nereden nereye geldiğimizi sorguluyor ve diyor ki: 

Mankenlere taş çıkartan kıyafetleriniz; zayıflama kürleriniz; güzellik merkezleriniz; incelme çabalarınız; rejimleriniz, diyetleriniz, perhizleriniz; kuaförleriniz, terzileriniz, modaevleriniz; botokslarınız, gerdirmeleriniz, cilt yumuşatıcı maskeleriniz; pahalı ipek başörtüleriniz; dapdaracık “tesettür”leriniz, evlilik programlarındaki arz-ı endamınız; görkemli otomobilleriniz ve “gösterişçi” yaşantınızla…

Hâlâ kıbleye yürüdüğünüzü mü zannediyorsunuz?

BİR LOKMA BİR HIRKA DERDİNİZ

Eskiden 'bir lokma, bir hırka' derdiniz diyor üstat.  Para bize de yapacağını yaptı. Farklı görünmek hoşumuza gitmeye başladı. Fani hayatın tadını çıkarmaya bakanların çoğaldığını söylüyor ve ekliyor usta yazar: "Uzun zamandır doğruları sadece savunuyor, ama yaşamıyoruz!"

Üstat, ustaca kelimeleriyle anlatacağını tam yerine koyuyor: "Hâlbuki “olduğu gibi” görünmeyenin, zaman içinde, “göründüğü gibi” olacağını söyler dururduk.

Göründüğümüz gibiyiz tam: Ne dindar, ne laik; iki arada bir derede! Kısacası, biz de “ehl-i dünya” olarak tanımladığımız ve “cehennemlik” saydığımız “ötekiler” kadar lükse düştük. Söyler misiniz lütfen, bu gidiş nereye? 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

MUTLAK HABER © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    mutlakhaber.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

İletişim: (0212) 552 8181